Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
А Н А Л І З
судової практики Теребовлянського районного суду Тернопільської області по дотриманню розумних строків розгляду кримінальних справ
станом на 01 вересня 2012 року
10 вересня 2012 р. м. Теребовля
На виконання завдання Апеляційного суду Тернопільської області Теребовлянським районним судом проведено аналіз судової практики по дотриманню розумних строків розгляду кримінальних справ станом на 01 вересня 2012 року.
Метою зазначеного аналізу є: виявлення недоліків у роботі Теребовлянського районного суду, які негативно впливають на стан здійснення правосуддя щодо дотримання розумних строків розгляду кримінальних справ станом на 01 вересня 2012 року, а також вжиття необхідних заходів, спрямованих на покращення роботи та вирішення проблем, виявлених у процесі аналітичного дослідження.
Аналіз проведено на підставі:
- загальних даних статистичного звіту суду за І півріччя 2012 року;
- статистичних карток на кримінальні справи за 2012 рік.
Встановлено:
Кримінально-процесуальним кодексом України встановлено строки, за дотримання яких необхідно провести попередній розгляд справи та визначити строк призначення справи до судового розгляду. Враховуючи, що відповідно до статті 241 Кримінально-процесуального кодексу України (далі – КПК) справа повинна бути призначена до попереднього розгляду не пізніше 10 діб, а у разі складності справи – не пізніше 30 діб із дня надходження її до суду. Відповідно до вимог статті 256 КПК термін призначення справи до судового розгляду має становити не більше 10 діб, а у випадку складності справи – не більше 20 діб із дня попереднього її розгляду.
Строк судового розгляду кримінальної справи починається з моменту надходження справи до суду першої інстанції з обвинувальним висновком і закінчується набранням вироком (постановою, ухвалою) законної сили і зверненням вироку (постанови, ухвали) до виконання.
Так, враховуючи те, що станом на 01 вересня 2012 року в провадженні Теребовлянського районного суду перебуває 107 кримінальних справ відносно 116 осіб та із яких не розглянуто 15 справ відносно 15 осіб та осіб, які б перебували під вартою понад 6 місяців не має. Із вказаної кількості нерозглянутих справ 1 справа відносно 1 особи провадження зупинена, у зв»язку із оголошенням розшуку підсуднього, явка якого у судове засідання є обов’язковою.
Суд при вирішенні кримінальних справ дотримувався строків призначення справ до попереднього розгляду та судового розгляду (в залежності від складності справи).
Ознайомившись із причинами відкладення розгляду кримінальних справ відображених у статистичних даних щодо оперативності розгляду кримінальних справ можна зробити висновок, що тривалий розгляд справ суддями суду зумовлений наступними причинами:
1. Неявка свідків, потерпілих у судове засідання, що перешкоджає суду вчасно розглянути справу, оскільки суддя при виконанні вимоги закону щодо дослідження доказів у кримінальній справі, у тому числі і допит свідків, потерпілих у суді, судді суду відкладають слухання справи для повторного виклику свідків, потерпілих, які не бажають з’являтися до суду, та застосовуючи до останніх примусовий привід.
2. Неявка підсудного у судове засідання, також унеможливлює розгляд кримінальної справи, судді відкладають розгляд справи та застосовують до підсудніх у більшоства захід для своєчасного розгляду справи – привід.
3. Також однією із причин відкладення справ є заявлення клопотань учасників процесу про відкладення розгляду справи.
Судді використовують норму закону, передбачену ст. 292-1 КПК про можливість при відкладанні розгляду справи допиту свідків, експерта та спеціаліста, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача, які з’явилися.
Суддями встановлюється оптимальний порядок дослідження доказів у справі під час судового слідства, передбачений ст. 299 КПК. Тобто, судді, визначивши так званий загальний порядок (допит підсудних, потерпілих, свідків, дослідження матеріалів справи), передбачений законом, використовують можливість встановлення вказаного порядку дослідження доказів у справі з урахуванням особливостей справи, щоб раціонально використати відведений для розгляду конкретної кримінальної справи час.
Судді суду при розгляді кримінальних справ вживають передбачені кримінально-процесуальним законом заходи для своєчасного розгляду справ. Станом на 01 вересня 2012 року було винесено судом 7 постанов про привід свідків та потерпілих та 2 постанови про привід підсудного.
Враховуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що судді Теребовлянського районного суду при розгляді кримінальних справ дотримуються строків розгляду кримінальних справ визначених кримінально-процесуальним законом, норм. Випадки тривалого розгляду кримінальних справ, зумовлені причинами, які не залежать від суду.
Для недопущення в майбутньому тяганини під час розгляду кримінальних справ пропонується:
Суддям суду вживати заходи передбачені Кримінально-процесуальним Кодексом щодо своєчасного розгляду кримінальних справ та дотримуватися процесуальних строків розгляду справ.
Голова Теребовлянського
районного суду І.І. Бойко
Вик. Чех М.Є.